16 Јули, 2019
0.0202

Наскоро првата рата за новите автопати

Објавено во: Економија 18 Јуни, 2019

ЈП Државни патишта во јули ќе ја плати првата рата за новите автопати Миладиновци - Штип, кој од овој месец е пуштен во употреба, и Кичево - Охрид, кој се уште е во изградба. Износот ќе изнесува 22 милиони евра кон кинеската Ексим банка, објави „Мета“.

– Сето она што го имаме заштедено, во јули ќе отиде за плаќање на ратата – потврдува директорот на јавното претпријатие, Зоран Китанов.

Инаку ова преторијатие е е едно од најбогатите во Македонија со приходи од патарините, акцизите за горива и техничките прегледи на возилата.Можеби ќе ве интересира

Возачи од денес ќе точите горива по повисоки цени

Возачи од денес ќе точите горива по повисоки цени

Над 4.100 граѓани аплицираа во Град Скопје за субвенции за велосипед во 2019 година

Над 4.100 граѓани аплицираа во Град Скопје за субвенции за велосипед во 2019 година

Бислимовски очекува новите станови да поевтинат за 100 евра

Бислимовски очекува новите станови да поевтинат за 100 евра

По повисоки цени возачите ќе полнат бензин и дизел од полноќ

По повисоки цени возачите ќе полнат бензин и дизел од полноќ

Како работеа бизнисите на Трифун Костовски лани?

Како работеа бизнисите на Трифун Костовски лани?

Сестрата Олга со „Еуролинк осигурување“ подобра од братот Коки со „Еуростандард банка“

Сестрата Олга со „Еуролинк осигурување“ подобра од братот Коки со „Еуростандард банка“

Кој е поуспешен од децата на Трифун Костовски?

Кој е поуспешен од децата на Трифун Костовски?

Нови поповолни услови за кредитирање во Силк роуд банка

Нови поповолни услови за кредитирање во Силк роуд банка

ИМА НАЈАВИ ЗА ПОСКАПУВАЊЕ НА ЗЛАТОТО: Македонските златари се жалат дека работата оди тешко

ИМА НАЈАВИ ЗА ПОСКАПУВАЊЕ НА ЗЛАТОТО: Македонските златари се жалат дека работата оди тешко