06 Јуни, 2020
0.0194

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Нови жртви во Багдад

Објавено во: Свет 07 Ноември, 2019

Насилни протести и жртви имаше денеска во Ирак. 

Шест антивладини демонстранти се убиени, а 38 се повредени откако безбедносните сили  пукаа врз нив во Багдад. Престрелката се случила во близина на мостот Шухада. 

Протести има во Багдад и јужните провинции на државата.  Тие се продолжување на демонстрациите организирани поради економско незадоволство во почетокот на октомври.

Од 1-ви октомври во низа региони ширум Ирак започнаа протести против лошите животни услови, растот на невработеноста и корупцијата на политичките елити. На протестите во Багдад, како и во јужните и северните покраина, демонстрантите бараа оставка од владата. Но, набрзо првично мирните протести ексалираа во судири со полицијата и војската. Во текот судирите досега загинале најмалку 260 луѓе, а повеќе од 11.000 се повредени.

Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП