12 Август, 2020
0.0407

НАЌЕ ЧУЛЕВ НА ГОСТИ КАЈ МИТКО ЈАНЧЕВ - се обновува ли старата партиска врска

Објавено во: Македонија 03 Јули, 2020

Се доближува ли повторно кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев до актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

Денеска на гости вo oпштина Кавадарци дојде техничкиот министер за внатрешни работи, кој во Владата е од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, и е човек од доверба на сегашните први луѓе на сега опозициската партија. 

Јанчев преку фејсбук соопшти дека Чулев бил во посета на Кавадарци, каде разговарале за актуелни теми. 

„Денес во посета на Општина Кавадарци беше техничкиот министер за внатрешни работи г-дин Наќе Чулев. Министерот откако беше на терен низ град Кавадарци , го посети и кабинетот на Градоначалник м-р Митко Јанчев. На средбата се разговараше за актуелните теми кои го засегаат граѓанското општество како и за состојбата во која се наоѓа Општина Кавадарци. Министерот се запозна и со реализираните проекти на општината кои се однесуваат на безбедноста на граѓаните.

А од фотографиите што ги сподели Јанчев на фејсбук, може да се види дека атмосферата меѓу нив двајца е исклучително пријателска, што може да се забележи од нивните насмеани лица на фотографиите.

Дали ова значи дека Јанчев, чии односи со раководството на ВМРО-ДПМНЕ, особено со лидерот Христијан Мицкоски, претходно беа исклучително оладени, а за него во партијата тврдеа дека се зближил со ривалската СДСМ, сега повторно се затоплени, е прашањето што се поставува. И дали ова им оди во прилог на шпекулациите кои се појавија во јавноста деновиве, а тие се дека Јанчев на претстојните парламентарни избори ќе и даде поддршка на својата матична партија, ВМРО-ДПМНЕ, од која никогаш не ни излезе, туку само беше исклучен од нејзините раководни органи. 

Прочитајте го интервјуто на Митко Јанчев за Фактор дадено на 4 октомври 2019 година.

Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната