07 Јули, 2020
0.0405

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

Објавено во: Свет 05 Јуни, 2020

Мај 2020-та беше најтоплиот месец од почетокот на мерењето на температурите. 

Информацијата ја објави европската агенција „Коперникус“ која ги следи климатските промени на планетата. 

На Арктикот се измерени повисоки температури од просечните.

„Мај беше за 0,63 степени Целзиусови потопол од просекот за тој месец измерен во периодот од 1981-ва до 2010-та година и со тоа месец мај оваа година беше најтоплиот од почетокот на пандемијата“, информираа од Коперникус.

Мај оваа година  ги надмина температурите на мај од 2016-та и мај од 2017-та година.

Во Сибир се измерени за 10 степени  повисоки температури од вообичаените. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД