13 Јули, 2020
0.0483

НАЈСЛАБ РАСТ ОД 2009: Aвстралија влезе во рецесија

Објавено во: Економија, Корона Вирус 05 Јуни, 2020

По скоро три децении, Австралија се соочува со рецесија. 

Австралија е во рецесија по 29 години. 

Имаат најслаб економски раст од 2009 година. 

Економијата се намали за 0,3 проценти во првиот квартал, поради пожарите, сушите и пандемијата на коронавирусот.

Економскиот раст на годишно ниво се намали на 1,4 проценти во првите три месеци од оваа година, објави австралиската канцеларија за статистика „АБС”.

Австралија како 13-та најголема светска економија,  беше на добар пат годинава да го реализира својот прв буџетски суфицит во 12 години.

Пандемијата предизвика последици во светот. 

Германија е во рецесија, во Австрија скокна невработеноста, а Франција се дави во долгови. Тој изнесува 121 отсто од БДП. 

Можеби ќе ве интересира

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

И на финансиските друштва во Македонија им е тешко да опстанат во кризата

И на финансиските друштва во Македонија им е тешко да опстанат во кризата

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија