24 Септември, 2020
0.0181

Најдолгата копнена граница на светот останува затворена уште 30 дена

Објавено во: Свет 20 Мај, 2020

Канада и САД се согласија дека нивната граница ќе остане затворена поради епидемијата барем до 21 јуни за сите патувања што не се неопходни. Сегашното продолжување на одлуката за затворање на границата истекува оваа недела, но двете влади ја продолжија за уште 30 дена.

Канаѓаните стравуваат од повторно отворање на границата затоа што САД имаат најмногу заболени и смртни случаи од Ковид-19 во светот, иако „по глава на жител“ има помалку отколку во некои други земји.

Здравствени работници, авионскиот екипаж и возачите на камиони сè уште можат да ја преминат границата помеѓу САД и Канада, како и шпедитерите, бидејќи поголемиот увоз на храна во Канада доаѓа од САД или преку САД.

Заедничката американско-канадска граница е долга 8.891 километар и таа е најдолгата копнена граница на светот меѓу двете земји.


Можеби ќе ве интересира

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели