04 Јули, 2020
0.0247

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

Објавено во: Македонија 29 Мај, 2020

Досегашните мерки не се добри не затоа што се сами по себе лоши или погрешни.
Едноставно не се соодветни, не се на соодветен начин објаснети и не допираат до множеството граѓани во државата, напиша на фејсбук професорката Мирјана Најчевска.

Таа вели дека во земјава се умир апостојано од различни причини па додава. 

„Во оваа вукојебина луѓето не ги плашиш со смрт.
Ковидот е само уште една од причините на списокот.
Ништо повеќе.
Кога веќе не си покажал желба да се справиш со другите, зошто ова би било нешто посебно?
Кога просекот на живеење ти е осум години понизок од европскиот просек, зошто очекуваш дека мерките кои таму се применуваат ќе имаат исто значење овде?
Овој народ не мисли дека може подобро.
Овој народ воопшто не мисли. Затоа што веќе 30 години немислењето е највисока доблест која повеќекратно се наградува, вели Најчевска.


Можеби ќе ве интересира

Во штипската болница ковид-пациенти почнаа да се примаат и на Одделот за неврологија

Во штипската болница ковид-пациенти почнаа да се примаат и на Одделот за неврологија

Силно невреме во Битола, поплавени улици низ градот

Силно невреме во Битола, поплавени улици низ градот

ВИДЕО: Гога игра рокенрол

ВИДЕО: Гога игра рокенрол

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Му паднале овците, го фатила струја

Му паднале овците, го фатила струја

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица