06 Јуни, 2020
0.0212

Над 15 цивили убиени: Турската војска напаѓа во Сирија

Објавено во: Свет 10 Октомври, 2019

Над 15 цивили се убиени, а повеќе од 20 се повредени во гранатирањето на турскaта армија кон сириските гранични градови.Турското Министерство за одбрана соопшти дека копнените сили денеска продолжиле да напредуваат кон позициите на курдските борци на северот од Сирија. Вчера турската армија нападаѓаше преку воздух. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера објави дека турската војска почна операција „Извор на мирот“ против Курди и терористи на ИД во северна Сирија. 

Оваа операција беше остро осудена во меѓународната заедница. Претседателот на САД, Доналд Трамп вчера соопшти дека САД не ја поддржуваат воената операција на Турција во Сирија, и оти нападот е лоша идеја.

– Турција, членка на НАТО, ја нападна Сирија. САД не го одобруваат овој напад и ѝ ставија на знаење на Турција дека оваа операција е лоша идеја. Нема американски војници во областа. Од првиот ден кога влегов во политичката арена, јасно ставив до знаење дека не сакам да се борам во оние бескрајни, бесмислени војни – особено оние од кои САД немаат корист, се посочува во пишаната изјавата на Трамп.

Советот за безбедност на Обединети нации денеска ќе разговара зад затворени врати на барање на пет европски држави (Велика Британија, Франција, Полска, Германија и Белгија), додека Арапска лига в сабота ќе одржи вонреден состанок на барање на Египет.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш синоќа изрази длабока загриженост околу ситуацијата во североисточниот дел на Сирија.

И шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини повика Турција да ја прекине воената акција.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот