05 Јуни, 2020
0.0281

НА ЗДРАВЈЕ ЈЕНС - Какво вино му подари Заев на Столтенберг

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Во бројните фотографии кои ги сподели премиерот Зоран Заев од неговото присуство во Лондон, на Самитот со кој НАТО одбележува седумдесетгодишнина од своето постоење, е и онаа како му подарува вино на генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Тој во својата објава вели дека Столтенберг е еден од нашите најголеми пријатели, и му посакува да ужива во вкусот на ова одлично македонско вино.

„Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, е еден од нашите најголеми пријатели и поддржувачи. "You will join NATO" рече во една прилика и покажа на дело дека Алијансата остварува, а со тоа и ние го остваруваме генерацискиот сон. На здравје Јенс, уживај во вкусот на ова одлично македонско вино“, напиша премиерот Заев.

Од фотографиите може да се види дека станува збор за белото вино на компанијата „Тиквеш“, Барово, со етикета од Министерството за одбрана.

Од компанијата потврдија дека подареното е нивното бело вино „Барово“, едно од нивните премиум вина, кое го нарачало Министерството за одбрана. Тие вина се нарачуваат со приватна етикета, кога се даваат како подароци на државници или други значајни личности.

Белото вино на „Тиквеш“, „Барово“, со тежина од 0,7 литри, според податокот што може да се најде на интернет, има цена од 1.130 денари.

Нашата делегација, спшоред сознанијата, не отишла во Лондон, со само едно шише вино, туку од компанијата биле нарачани повеќе шишиња вино, кои најверојатно им биле подарени на другите високи присутни гости на Самитот на НАТО Алијансата во Лондон.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте