04 Јули, 2020
0.0229

На само 4 километри од Скопје, а не влегуваат во целосниот карантин

Објавено во: Македонија 04 Јуни, 2020

Тринаесет населени места кои се во склоп на општина Сопиште не се дел од градот Скопје и за нив нема да важи целосниот полициски час. Сопиште е оддалечено само четири километри од градот односно се граничи со Скопје, но според владината одлука за таа општина не важат одлуката за полициски час од 80 часа односно од денеска од 21 часот до понеделник до 5 часот.

Во Сопиште има и 13 населени места каде и граѓани кои живеат во Скопје имаат свои викендици. Во оваа група се следните места - Ракотинци, Добри Дол, Варвара, Горно Соње, Долно Соње, Чифлик, Света Петка, Говрлево, Нова Брезница, Јаболци, Држилово, Патишка река. Последната населба односно Патишка река е оддалечена од градот околу 30 километри.

За сите нив се забранува движење на населението и возила од 21:00 часот на 4 јуни 2020 година (четврток) до 5:00 часот на 5 јуни 2020 година (петок)

За деновите 5,6 и 7 јуни 2020 години (петок, сабота и недела) од 16:00 часот до 5:00 часот наредниот ден

Се забранува посета на гробишта освен во случај на погреб, во временски период од 21:00 часот на 04 јуни 2020 (четврток) до 5:00 часот на 08 јуни 2020 година (понеделник).

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Најмладиот од шесторицата починати има 36 години

Му паднале овците, го фатила струја

Му паднале овците, го фатила струја

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ЗАКРЕПНУВА ДОБРО: Разговор со пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

ВМРО-ДПМНЕ: Не ни очекувавме на Русковска и Кацарска да им се допаднат нашите спотови

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вонредна временска прогноза за попладнево

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Вирусот не стивнува: Уште 147 заразени, починале шест лица

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

ФОТО: Мила Царовска се бакнува со Кан

ФОТО: Мила Царовска се бакнува со Кан