02 Јуни, 2020
0.0421

На изборите во Австрија победи Себастијан Курц

Објавено во: Свет 29 Септември, 2019

Народната партија на Себастијан Курц со огромна предност победи на предвремените парламентарни избори. Анкетите покажуваат дека од досега преброените гласови, неговата партија води со 37,2 отсто, што е за 5,7 отсто повеќе од  изборите во 2017 година. 

„Освоивме огромна доверба, што претставува  и огромна одговорност, која ја прифаќаме со голема почит. Ветувам дека ќе сториме се за да ја оправдаме довербата и дека ќе работиме најдобро што можеме за доброто на Австрија“ - вели Себастијан Курц – претседател на ОВП.

Крајната десница, Либералната партија на Австрија, која беше коалициски партнер во Владата на Курц, на овие избори претрпе жесток удар и доби поддршка од само 16 отсто од гласачите. Популарноста опадна по обелоденување на аферата Ибица во мај, кога дојде и до распад на коалицијата и до распишување на предвремени парламентарни избори.

Можеби ќе ве интересира

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената