20 Октомври, 2019
0.0209

На Хан не му се допаѓаат условите на Бугарија кон Македонија

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

На Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан не му се допаѓа идејата Бугарија да и наметнува услови на Македонија во текот на преговорите за зачленување на земјата во ЕУ, според последните изјави што ги даде за МИА:

Според Хан, преговорите и отворањето на поглавјата не треба да се користат за решавање на билатерални спорови. Ваквото мислење доаѓа откако бугарското Собрание и Влада дадоа зеено светло за стартот на преговорите на Македонија со ЕУ, но со услови за кои ќе се бара понатаму да бидат исполнети.

– Но, ова е исто така прашање каде можам само итно да ги повикам нашите земји членки да не го употребуваат процесот за билатерални прашања, ако тоа биле случај, тогаш ова никаде не води – истакна комесарот Хан.

Тој додаде и дека консензусот за доделување на датум за пристапни преговори во процесот на проширување не треба да се води со целосен консензус, односно да се остави простор за прогрес ако една или две земји-членки идат против.


Можеби ќе ве интересира

СЕ БАРА ПРИТВОР: Кај лице од Арачиново во плакар најдена бомба

СЕ БАРА ПРИТВОР: Кај лице од Арачиново во плакар најдена бомба

ЗА „РЕКЕТ“: Во вибер порака испратена кај една од осомничените се наведени суми

ЗА „РЕКЕТ“: Во вибер порака испратена кај една од осомничените се наведени суми

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека поради „реформите“ нема датум, а СДСМ ветува дека двојно ќе работи

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека поради „реформите“ нема датум, а СДСМ ветува дека двојно ќе работи

Јовески и Пановски: Наводите на Ла Верита се чиста шпекулација

Јовески и Пановски: Наводите на Ла Верита се чиста шпекулација

Кога ќе падне првиот снег зимава во Македонија?

Кога ќе падне првиот снег зимава во Македонија?

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

Боки 13 аплицирал за трговските марки Северно Македонска Пошта и Северно Македонски Телеком

Боки 13 аплицирал за трговските марки Северно Македонска Пошта и Северно Македонски Телеком

ГАЈСЕР ПИШУВА: Канцеларката пробува да го спаси Заев

ГАЈСЕР ПИШУВА: Канцеларката пробува да го спаси Заев

Кој се доаѓа на лидерската средба?

Кој се доаѓа на лидерската средба?