31 Мај, 2020
0.0331

На Филипче му веруваат дури 82 отсто од граѓаните

Објавено во: Македонија 29 Март, 2020

Дури 82 отсто од македонските граѓаните му веруваат на министерот за здравство Венко Филипче во активностите што ги превзема против ширење на корона вирусот во анкетата спроведена од емисијата Детектор на телевизија Сител. 

Високи 65 отсто од граѓаните им веруваат на лекарите и сметаат дека тие имаат искуство и знаење да се справат со ситуацијата, додека 60 отсто се уверени дека владините мерки за заштита се соодветни. 

Дури 90 отсто од испитаниците сметаат дека угостителските објекти, училиштата, градинките и границите треба да бидат затворени.

Казните за непочитување на мерките за претпазливост ги поддржуваат 87 отсто од испитаниците кога станува збор за самоизолација.

Дека треба да има полициски час се согласуваат 74 отсто од анкетираните.

Можеби ќе ве интересира

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Канада ни донира 250.000 долари

Канада ни донира 250.000 долари

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

Полицијата фатила 673 лица без маски

Полицијата фатила 673 лица без маски

Студентите на испити со маски и ракавици и на растојание

Студентите на испити со маски и ракавици и на растојание