24 Септември, 2020
0.0460

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

Објавено во: Балкан 09 Август, 2020

Еден од најпознатите албански склуптори и професор на Академијата за уметности во Тирана, Арбен Бајо, денеска ја загуби битката со опасниот коронавирус.

Тој беше хоспитализирн во Инфективната клиника во Тирана а последните денови поставен на респираторна машина, пренесува МИА.

Вчера негови пријатели, колеги и студенти меѓу кои беше многу ценет, преку социјални мрежи апелираа за донирање крвна плазма од лица кои ја прележале болеста.

Педесет и три годишниот Бајо беше родум од Ѓирокастро, имаше многу самосотјни и заеднички исложби со познати склупори како во Албанја така и во многу држави низ светот. Она што најмногу се забележува во неговите дела се пораките што тој ги пренесува за хуманизмот.

Преку социјалните мрежи од него се простуваат голем број обични граѓани, негови колеги, студенти,но и познати уметници и политичари.

„Каква тага! Зборовите соочени со смртта немаат моќ. Ова е голема загуба за оние што го познаваа благородното момче, практично и тивко, но и за современата албанска уметност, која денеска го загуби еден од нејзините најперспективни и посветени синови,напиша премиерот Еди Рама,кој и самиот по занимање е склуптор.

Бајо е 194-та жртва од Ковид-19, каде бројот на заразени е 6.275. Во минатиот и почетокот на овој месец бројот на новозаразени во текот на едно деноноќие во просек е над 100 лица.  

Можеби ќе ве интересира

Косовците се прашуваат зошто наместо во Приштина, Американците вечераа во Белград?

Косовците се прашуваат зошто наместо во Приштина, Американците вечераа во Белград?

Босна доби нов град

Босна доби нов град

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот