26 Август, 2019
0.0200

МЗШВ: Праските во Росоман се откупуваат, се надмина проблемот со Русија

Објавено во: Економија 17 Јуни, 2019

Претставници од министерството за земјоделство шумарство и водостопанство при денешната посета на откупен центар во Росоман констатирале дека непречено се одвива откупот на праската. Цената на оваа коскесто овошје се движи од 15 до 20 денари за килограм, во зависност од квалитетот на праската.

Од министерството тврдат дека проблемот кој се појавил со болеста монолинија врз праската се надминал и откупот се одвива непречено.

Трајан Димкоски од МЗШВ вели дека дури 60 % од македонската праска завршува на рускиот пазар. Проблемите кои се појавиле се надминаа, овошјето се откупува, се товари и патува за Русија.

„Првите камиони се стигнати и нема никакви проблеми . Многу трговици се плашеа дали ќе бидат вратени. ДИЗ е отворен за соработка. Постојано  имаме инспектори на терен. Робата не смее да чека. Фитосанитарната лабораторија дежураше и сабота и недела за примање и издавање на анализи за да бидеме експедивни,  со цел производот да се извезе и да нема застој“,  вели Димкоски.

Дел од присутните производители на праска на денешната средба со Министерството и откупувачите во Росоман потенцираат дека изминатите неколку дена информациите кои се пласирале во јавноста за наводни проблеми со откупот на праската биле политички мотивирани случаи.

На откупниот пункт во Росоман неколку камиони чекаа да се наполнат и да заминат на пазарите во Русија, Косово и Црна Гора.

Можеби ќе ве интересира

Во што вложува „Македонијатурист“ кога бизнисот од хотели паѓа?

Во што вложува „Македонијатурист“ кога бизнисот од хотели паѓа?

Може ли Нина Групер да стане нашата Евита Перон?

Може ли Нина Групер да стане нашата Евита Перон?

Од денеска започнува со работа најскапата наплатна рампа за патарина во Македонија

Од денеска започнува со работа најскапата наплатна рампа за патарина во Македонија

Министерот за транспорт и врски ги повика градоначалниците да се подготват за секундарна гасификација

Министерот за транспорт и врски ги повика градоначалниците да се подготват за секундарна гасификација

Граѓаните скенираат фискални, но како ќе знаат колку пари треба да добијат назад?

Граѓаните скенираат фискални, но како ќе знаат колку пари треба да добијат назад?

Кој ќе седне во министерската фотелја за странски инвестиции?

Кој ќе седне во министерската фотелја за странски инвестиции?

ЕУ подготвува економски напад на САД: Ќе настрадаат гиганти како Фејсбук и Гугл

ЕУ подготвува економски напад на САД: Ќе настрадаат гиганти како Фејсбук и Гугл

За колку ќе пораснат пензиите

За колку ќе пораснат пензиите

ПРЕДЛОЖЕНА ЗА НАСЛЕДНИЧКА НА ТЕВДОВСКИ: Нина Ангелковска ќе управува со парите на граѓаните

ПРЕДЛОЖЕНА ЗА НАСЛЕДНИЧКА НА ТЕВДОВСКИ: Нина Ангелковска ќе управува со парите на граѓаните