20 Октомври, 2020
0.0223

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

Објавено во: Македонија 29 Септември, 2020

Eкс министерката за внатрешни работи,  Гордана Јанкулоска во затворот Идризово била врз основа на наредба на судијата за извршување на санкции и врз основа на пресудата донесена од Врховниот суд. 

Ова денеска го појасни министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Вели дека во наредбата е наложено веднаш да се приведе лицето кое треба да издржува казна затвор и така е постапено.

„Од човечки аспект е оставен одреден простор, значи не е веднаш после врачувањето на актот, од некаде половина час за да се подготви и да се постапи по наредбата, така беше наредбата од судот и така се постапи“, изјави Спасовски на ТВ 24.

Спасовски кажа дека со оглед на тоа што домот на Јанкулоска се наоѓа веднаш до МВР имале поставено сили за набљудување.

„Се со цел да не дојдеме до една друга ситуација за да се напушти живеалиштето, односно територијата на градот Скопје, бидејќи по друг предмет има таква мерка на обезбедување“, додаде тој.

Јанкулоска вчера беше спроведена во казнено-поправната установа Идризово каде ќе ја издржува четиригодишна затворска казна за случајот „Тенк“. 

Можеби ќе ве интересира

Петок е неработен ден

Петок е неработен ден

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Блиску сме до карантин?

Блиску сме до карантин?

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати