07 Март, 2021
0.0370

МУ ВЕЛЕВ ДА НЕ ПИЕ КОГА ВОЗИ, НЕ МЕ СЛУШАШЕ - исповед на таткото на возачот кој усмрти работник на патарина

Објавено во: Балкан 23 Јануари, 2021

Возачот на БМВ-то кој рано утрово го проби ѕидот на зградата на наплатната станица во Мраклин во Хрватска бил позитивен на ковид. 

Редакцијата на Јутарњи лист ја повикал човек кој се претставил како негов татко и ги замолил новинарите да му изразат сочувство на семејството на работникот на ХАЦ - Хрватске аутоцесте, кој загина во тешка сообраќајна несреќа што се случи утрово во 5.30 часот.

"Ве молам, изразете му сочувство на семејството на починатиот. Страшно ми е. Тој е на моја возраст. Ова се најтешките моменти во мојот живот", рече таткото на возачот на БМВ.

Тој за новинарите изјави што претходеше на тешката несреќа.

„Му реков да не вози ако пие, не ме слушаше“

"Спиев кога тој замина. Синоќа разговаравме и тој ми рече дека е на забава во Лекеник. И ние живееме таму. Му реков: Ако пиеш, не вози! Но, тој не ме слушаше. Претпоставувам дека одеше до Загреб, не знам сега. Инаку, тој не би го земал автомобилот ако не знаев. Ако возевме заедно, тој би поставил контрола за ограничување на брзината. Не, колку што знам - немал прекршоци за брзина. Не знам што се случило. Знам дека има фрактури на ногата во коленото, стапалото му е здробено, има повреда на главата “, рече таткото.

Возачот на БМВ, рече неговиот татко, работи за неговиот брат во градежен бизнис.

„Претпоставувам дека пиеше, но јас секогаш му велев: Гледај како возиш, дали ја читаш црната хроника, види што ќе се случи ... Но, тие се толку млади“, рече таткото на возачот.

Таткото рече дека не знаел дека неговиот син е позитивен на ковид.

Тој рече дека БМВ-то што ги проби sидовите во објектот ХАЦ е старо шест години и е технички исправно.

Утврдено е дека возачот бил позитивен во болницата „Ребро“ во Загреб, каде што за прв пат бил донесен, по што бил пренесен во болницата Дубрава.

"Примивме помладо машко лице на возраст од 20 години, кое беше пренесено во КБ Дубрава, откако беше откриено дека е позитивно во КБЦ Загреб. Тој е надвор од животна опасност, но има сериозни повреди, мозочни контузии и хематом. Досега решивме да го следиме. Во другите делови, нема потреба од операција. Од другите повреди, тој има контузии на белите дробови и фрактури на двете нозе и ќе се подложи на операција во текот на денот за да ги санира овие фрактури“, рече д-р Мислав Ракиќ од КБ Дубрава.

Инаку, тешката сообраќајна несреќа на наплатните пунктови „Макралин“ се случила на автопатот во правец кон Сисак, во која загина вработен во ХАЦ, кој имал 53 години. 

Загребската полиција само потврди дека возачот на автомобилот изгубил контрола над возилото и удрил во објектот на ХАЦ.

Сè уште не е познато зошто возачот на БМВ изгубил контрола над автомобилот, но неофицијалните информации велат дека во еден момент автомобилот се одвоил од патот и се пробил низ ѕидот на зградата каде, за жал, имало работник од ХАЦ, кој починал на лице место.

Фотографиите направени на местото на настанот покажуваат голема дупка создадена од автомобил што минува низ ѕидот на зградата покрај наплатните пунктови.

Можеби ќе ве интересира

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина

КОИ СЕ СКАПИТЕ ЛЕКОВИ ШТО ВУЧИЌ ГИ НАРАЧА ЗА СРБИЈА - го излечија Трамп, се состојат од антитела и делуваат како пасивна вакцина

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

ПО ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ - на 64 години почина Борис Комнениќ, ненаметливиот Саша Попадиќ од Подобар живот

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

СРБИЈА НАРАЧАЛА ДВА СКАПИ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНАТА - една пилула чини над илјада евра, но го собира и го отстранува вирусот од телото

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

ЗАСТРАШУВАЧКО И ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО - Вучиќ прикажа ужасни снимки со обезглавени тела од злосторствата на Веља Невоља

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

АЛБАНЕЦ ОД КОСОВСКА МИТРОВИЦА ПРЕМИНАЛ ВО ПРАВОСЛАВИЕ - како Сулејман стана Душан

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Тиодоровиќ: Во вторник ќе бараме поостри мерки, младите не се тестираат и ја „сејат“ короната

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Полицијата ја бара со денови, Ана се појави со момче на YouTube

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

Вучиќ откри како и кога сфатил дека ЕУ не е сериозна со вакцините, па веднаш „се растрчал“ на сите страни

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот