21 Април, 2021
0.0185

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Објавено во: Балкан 24 Февруари, 2021

Во наредните денови ќе се следи епидемиолошката состојба и врз основа на тоа ќе се донесе одлука за засилување на мерките. Српскиот Кризниот штаб најавува дека е можна одлука за затворање на ски-центрите.

Како што истакна проф. д-р Бранислав Тиодоровиќ во гостувањето на ТВ Прва, таа мерка веројатно се однесува на претстојниот викенд, со дополнителна контрола на почитувањето на останатите мерки.

- Овој викенд е покритичен поради зголемениот број гости. Можно е да ги затвориме ски-центрите, но рестораните во планинските центри и слични објекти веројатно ќе останат отворени, се разбира, со засилена контрола за почитувањето на мерките, изјави Тиодоровиќ.

Според него, логично е дека затворањето на жичницата би значело помал интерес за планинскиот центар, но ќе се настојува тоа да не се случи.

Тој исто така рече дека има зголемената контрола во зимските центри Копаоник и Златибор, бидејќи, како што рече, најголемиот број новозаразени потекнуваат токму од таму.

- Размислуваме и за скратување на работното време на трговските центри до 16 часот за време на викендите - рече Тиодоровиќ за Телеграф денес.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер