15 Јуни, 2021
0.0276

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Објавено во: Свет 15 Мај, 2021

Ерменија побарала воена помош од Русија поради тензиите со Азербејџан. Русија официјално не ја коментираше изјавата на Пашинијан.

Ерменскиот премиер Николa Пашинијан изјави денеска дека побарал воена помош од рускиот претседател Владимир Путин во момент на тензии со Азербејџан по вооружениот конфликт во регионот Нагорно Карабах.

Тензиите се зголемија оваа недела кога Ерменија протестираше против упадот на азербејџанските трупи на нејзина територија. Азербејџан инсистира на тоа дека нивни војници биле распоредени на територијата што ја сметаат за своја во пограничната област.

Двете земји претходно, имаа краток воен конфликт, по кој Ерменија мораше да прифати примирје за кое во земјата имаше несогласувања и барања за оставка на премиерот. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

(ВИДЕО) Се појавија снимки на кои се гледа како научник храни лилјаци во Вухан

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Гебрејесус од СЗО за коронавирусот: Повеќе од 10.000 луѓе умираат секој ден

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

Индискиот сој на коронавирусот е откриен во над 70 земји

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

ДОБАР СУМ, ИГРАЈТЕ СО СРЦЕ: Ериксен се јави од болница

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НОВАВАКС НУДИ НОВА ВАКЦИНА - различна е од другите, ефикасноста и е импресивна

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

ПРОНАЈДЕН Е МРТОВ НОВИНАРОТ КОЈ ОТКРИ АФЕРА НА БИЛ КЛИНТОН: Безживотното тело е откриено во неговиот стан во Алабама

ПРОНАЈДЕН Е МРТОВ НОВИНАРОТ КОЈ ОТКРИ АФЕРА НА БИЛ КЛИНТОН: Безживотното тело е откриено во неговиот стан во Алабама