28 Септември, 2020
0.0172

Момче со аутизам ја создаде најголемата ЛЕГО реплика на Титаник: Со 56.000 коцки

Објавено во: Стил 31 Јули, 2020

И покрај тоа што поминаа стотици години од потонувањето на „Титаник“, многумина од нас многу добро ја познаваат трагичната приказна, најмногу заради истоимениот филм на Џејмс Камерон од 1997 година. 
За да му оддаде почит на овој епски брод, 10-годишното момче со аутизам, Брињар Карл Бигисон од Рејкјавик, Исланд, одлучи да изгради неверојатна реплика од ЛЕГО. 

На момчето му требаа околу 700 часа и 56,000 коцки, но крајниот резултат е неверојатен - репликата на Брињар е најголемата изградена, досега. 


Сега, 7 години подоцна, тинејџерот сподели колку овој проект влијаеше врз неговиот живот.

Емотивната приказна на Хаштаг овде 

Можеби ќе ве интересира

ФОТО: Министерот за економија ја има најинтересната роденденска торта

ФОТО: Министерот за економија ја има најинтересната роденденска торта

Раката што дава не се суши: Кој е македонскиот газда кој ги почести со одмор во Турција своите 126 вработени?

Раката што дава не се суши: Кој е македонскиот газда кој ги почести со одмор во Турција своите 126 вработени?