21 Април, 2021
0.0223

МОЛЕКУЛАРНИОТ БИОЛОГ ПРОФ. РИСТОВ: Нема шанси вакцинацијата да го смени текот на пандемијата пред есента

Објавено во: Македонија 25 Февруари, 2021

Се заканува ли третиот бран на пандемијата на Ковид-19. Дел од државите информираат дека зголементиот број на новозаразени, посебно ширењето на новите соеви, јасно покажуваат дека светот се соочува со уште еден налет на вирусоѕ, што го прогнозираше и СЗО. Хрватската експертка проф. д-р Андреја Амбриовиќ Ристов, молекуларен биолог, вели дека ако бројките почнат да растат, а тоа и се случува, ќе растат многу побрзо.

-Нема шанси вакцинацијата пред есента да влијае на текот на епидемијата. Новите соеви, мутациите на корона вирусот се потенцијално опасни, но тие се најопасни ако не знаеме дека пристигнале и кои се. Од нив не треба да се плашиме во смисла дека варијантата е потполно нов вирус бидејќи се чини дека сите вакцини што се користат во моментов ќе штитат, дури и делумно, од новите варијанти. Борбата против создавање на нови варијанти е всушност борба против голем број на заразени луѓе, т.е. голем број циркулирачки вируси. Не можеме да кажеме што ќе биде утре или задутре, но мора да бидеме флексибилни и да реагираме на вистински начин. Мора да бидеме многу внимателни со овој трет бран. Важно е што повеќе луѓе да вакцинираат, но со ваквите најави за испорака на вакцини, нема шанси вакцинацијата пред есента да влијае на текот на епидемијата и се поставува прашањето дали тоа ќе се случи и тогаш, посочува професорката Андреја Амбриовиќ Ристов во интервју за Дневник.хр

Можеби ќе ве интересира

ВО МАКЕДОНИЈА ДОСЕГА ВАКЦИНИРАНИ ОКОЛУ 40.000 ГРАЃАНИ: Направени се нарачки за повеќе од 2 милиони вакцини, но ќе се набавува и од „Торлак“

ВО МАКЕДОНИЈА ДОСЕГА ВАКЦИНИРАНИ ОКОЛУ 40.000 ГРАЃАНИ: Направени се нарачки за повеќе од 2 милиони вакцини, но ќе се набавува и од „Торлак“

НЕПОТИЗАМ, КРОНИЗАМ, КЛИЕНТЕЛИЗАМ, ПАРТИСКА ПОВРЗАНОСТ - во јавниот сектор и лани се вработувале малку „поеднаквите“ од другите

НЕПОТИЗАМ, КРОНИЗАМ, КЛИЕНТЕЛИЗАМ, ПАРТИСКА ПОВРЗАНОСТ - во јавниот сектор и лани се вработувале малку „поеднаквите“ од другите

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ДАНИЛОВСКИ: Цитокинската бура е последица од претерана стимулација на имунолошкиот систем

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ДАНИЛОВСКИ: Цитокинската бура е последица од претерана стимулација на имунолошкиот систем

Маж си ја убил сопругата во Струга

Маж си ја убил сопругата во Струга

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Земјотрес е регистриран во западна Македонија