13 Август, 2020
0.0545

МЛАДИ ВНИМАВАЈТЕ: Може да имате слаба точка за која не сте ни знаеле, короната ја напаѓа и потоа го слабее целиот организам

Објавено во: Балкан 02 Јули, 2020

И младите луѓе на возраст над 20 години можат да имаат потешка клиничка слика од коронавирусот. Може да се случи тие да не знаат дека вирусот им оштетил некој од органите и дека неговата работа е нарушена, се додека новиот вирус не го ослабне целиот нивни организам. 

Бројот на луѓе заразени со корона расте со денови во Србија, а повеќето од нив сега се млади на возраст меѓу 20 и 50 години, од кои некои имаат потешка клиничка слика. Експертите објаснуваат дека младите можат да имаат и хронично заболување или нарушена работа на некој орган за што досега не ни знаеле, а овој вирус, пак, наоѓа слаба точка, по што потоа го слабее целиот организам.

Само во Белград, повеќе од 210 студенти во моментов се позитивни за коронавирус, а имунологот Срша Јанковиќ за српски Курир објаснува дека зголемувањето на бројот на помлади пациенти всушност го отсликува механизмот на инфекција.

Ризикот од компликации кај младите е помал отколку кај постарите лица, но секој може да има Ахилова пета, дури и да не го знае тоа. Младите луѓе не се најризична група, но во секоја група има луѓе кои се чувствителни, без притоа да го знаат тоа“, вели д-р. Јанковиќ, додавајќи дека се додека коронавирусот е присутен кај популацијата, тој има доволно потенцијал да им наштети на граѓаните.

Инфектологот и долгогодишен директор на Клиниката за инфективни болести во Белград, проф. Д-р Драган Делиќ објаснува за Курир дека претпоставува дека помладите луѓе сега се разболуваат повеќе, затоа што тие се движат повеќе, а со тоа и повеќе се во изворот на инфекцијата.

„Постарата популација е секако поодговорна и повнимателна, додека помладите се преселуваат повеќе, од натпревари до посети во клубови и со тоа имаат повеќе шанси да се разболат. Во однос на фактот дека сега доаѓаат млади луѓе со тешка клиничка слика, мислам дека станува збор за игра на статистика. Ако има повеќе млади пациенти, постои поголема шанса некој од нив да развие потешка слика или да има некоја слабост за која не ни знаел. Ова не е доказ и не постои меѓународна студија со која би се потврдило дека вирусот се сменил, станал повирулентен или почнал да ги напаѓа повеќе младите“, вели д-р Делиќ.

Д-р Марија Здравковиќ, директор на КБЦ Бежањска коса, која сега е болница за ковид, изјавила дека старосната структура на нивните пациенти во моментов е 52,3 години:

„Овој вирус првенствено го напаѓа респираторниот систем, а станува збор за фактот дека кај оние кои имаат хронични заболувања, тоа доведува до намалување на имунитетот и влошување на таа хронична болест. Во моментов имаме околу 300 пациенти, оние кои имаат пневмонија се лекуваат со кислород, но најчесто се во стабилна состојба. Граѓаните доаѓаат кај нас претежно со симптоми на кашлица и високи температури, но секако и асимптоматски случаи, кои се испуштаат со терапија на домашно лекување. Ги замолувам граѓаните да не се лекуваат сами“, вели Здравковиќ.

Можеби ќе ве интересира

ОД 17 АВГУСТ: Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин Евзони

ОД 17 АВГУСТ: Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин Евзони

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови