21 Јануари, 2020
0.0272

Mисајловски: Заев по секоја цена сака да го има утре имунитетот и како пратеник да се заштити самиот себеси

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2019

Заев и СДСМ ќе избегаат од предлогот за кандидат за мандатар за да имаат имунитет за тоа што го направија, порачува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски во интервју за Курир.

Предлогот кој го даде лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, според Мисајловски е европски и чесен. Од оваа идеја, вели партискиот потпретседател, бегаат премиерот Заев и неговите најблиски соработници за утре да можат да се заштитат самите себеси.

Ова е интересна практика која ја има во европските држави. Интересна е како можност, но и добра е како практика да ја примениме.  Се зборува за еден шпицен кандидат, односно новиот мандатар кој ќе ја направи Владата. По Устав, секој кој ќе биде кандидат за пратеник мора да биде пратеник, но целта ни е тој што ќе победи нека ја состави Владата, но тој што ќе изгуби ајде да видиме дали ќе си поднесе оставка. Ние мислиме дека Зоран Заев по секоја цена сака да го има утре имунитетот и тој како пратеник да се заштити самиот себеси за сето она кое го направил. Не само тој, и тие најблиски луѓе околу него сигурно ќе ги видиме на пратеничките листи за да имаат имунитет, за да имаат фотелја во Собранието, да можат да се штитат поради сето тоа што го направија. Затоа ние велиме, ајде да излеземе со овој предлог, па да видиме кој ќе ја состави новата Влада, бидејќи тие се фалат дека многу добро работат, ајде да го видиме тоа. Да видиме кој ќе ја состави Владата. Многу чесно, многу европски и ракавицата е фрлена. Но, мислам дека ќе избегаат и од ова. Ова е нешто ново да го примениме во Република Македонија, а од друга страна да се види карактерот на тој што ќе биде прв човек утре кој ќе ја прави Владата, истакна Мисајловски.


Можеби ќе ве интересира

Владата со помош за Атиџе и осумчленото семејство што учествуваше во филмот

Владата со помош за Атиџе и осумчленото семејство што учествуваше во филмот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Хумани граѓани ќе помогнат на Јованови, договор за Законот за ЈО уште нема

ФОКУС НА ДЕНОТ: Хумани граѓани ќе помогнат на Јованови, договор за Законот за ЈО уште нема

СЕ ГУШИМЕ: Пет градови со eкстремно загаден воздух

СЕ ГУШИМЕ: Пет градови со eкстремно загаден воздух

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МАРИЧИЌ - МУЦУНСКИ: Постои камен на сопнување за Законот за ЈО

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МАРИЧИЌ - МУЦУНСКИ: Постои камен на сопнување за Законот за ЈО

Украдени скоро 27 тони јаболка од магацин во Ресен

Украдени скоро 27 тони јаболка од магацин во Ресен

Исчезна 28 годишна девојка од Босилово

Исчезна 28 годишна девојка од Босилово

Поранешен кандидат на СДСМ за градоначалник поставен за привремен директор на „Дрисла“

Поранешен кандидат на СДСМ за градоначалник поставен за привремен директор на „Дрисла“

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае