22 Октомври, 2019
0.0246

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2019

Претседателот на политичката партија Сојуз на независни социјалдемократи (СНСД) Милорад Додик најави преземање на нови радикални чекори во БиХ, каде владее хаос и политичка криза. 

Оваа одлука на Додик доаѓа поради тоа што Партијата за демократска акција (СДА) минатата недела на својот конгрес усвои декларација со која повикала етаблирање на Република БиХ како граѓанска држава која би била составена од региони, а не ентитети.

Декларацијата на Партијата за демократска акција Бакир Изетбеговиќ е повик за дефинитивен распад на Босна и Херцеговина зад која стои бошњачката партија, изјави  Додик, член на Претседателството на БиХ.

„Тоа што го прават е директен повик на дестабилизирање на БиХ и уривање на основните принципи. Сите ние во Република Српска одбиваме каква било можност БиХ да се одржи надвор од двата ентитета и трите конститутивни народи“ – изјави Додик за РТС.

Одговорот на Република Српска ќе биде систематичен, а на опозицијата што ја зачува власта во БиХ ќе ѝ предложи да го напушти партнерството со СДА и нема да прифати никакви разговори со најголемата партија на бошњачката заедница.

„СДА треба да се врати на изворниот Дејтонски договор. Треба да се поништат сите неправилни одлуки со кои ѝ се одзедоа овластувањата на РС. Република Српска ќе ги преземе сите мерки за да се заштити“ – порача Додик.

Партијата на Бакир Изетбеговиќ минатиот викенд усвои програмска декларација што предвидува воспоставување три нивоа на власт во БиХ, со главен град Сараево, кој е политички, административен, културен и економски центар на земјата.
Потпретседателката на ФБиХ и новоизбраната потпретседателка на СДА Мелика Махмутбеговиќ, изјави дека е зачудена од силината на нападот и застрашувачки реакции од високите претставници на српскиот ентитет.

„Сметам дека сите овие реакции и обвинувања се антидејтонски и ја уриваат државата Босна и Херцеговина и тие се непримерни, неосновани, злонамерни и тенденциозни“ – вели Махмутбеговиќ.

Таа не гледа причини за вакви реакции затоа што Програмската декларација, која е усвоена на конгресот на СДА и реформата на Уставот е идентична со претходните партиски документи од 2009 и 2015 година донесени на изминатите конгреси на партијата.

Можеби ќе ве интересира

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

Варвициотис: Заев постојано се закануваше дека ќе поднесе оставка

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија