26 Септември, 2020
0.0184

МИЛИОНСКИ ДОЛГОВИ ЈА КРАСАТ ЛИСТАТА НА УЈП: Ова се најголемите неплаќачи на данок

Објавено во: Економија 13 Декември, 2019

Милиони долгови, со илјадници должници ја „красат“ листата на УЈП објавена за доспеани долгови до 31.08.2019 и неплатени до 30.11.2019 година.

Зучни имиња, познати бизнисмени, редовни гости и овој пат јавни комунални претпријатија но и општини.

 „Те-то“ со долг од 18,8 милиони евра не го дава првото место. Закотвен на листата на втор место упорен е поранешната компанија за производство на автобуси на Мексиканецот со македонско потекло Ангел Кастиљо.

Меѓу должниците простор си резервирал и Боки13 со неговата фирма од телевизијата која пропадна и остана должен со безмалку 70 илјади евра за разни даноци.

Рускиот бинисмен Сергеј Самсоненко, пак должи 374.000 евра. Тој всушност на играчите и вработените не им плаќал плати па на црната листа се најде со долг за неплатен пероснален данок од плата кој изнесува 364 илјади евра.

Целата листа на должници на УЈП погледнете ја тука.

Можеби ќе ве интересира

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари

ЌЕ ИМА ОДЛОЖУВАЊА НА АКОНТАЦИИ И ОСЛОБОДУВАЊА ОД ДАНОЦИ - во недела точно напладне Владата ќе ги каже мерките

ЌЕ ИМА ОДЛОЖУВАЊА НА АКОНТАЦИИ И ОСЛОБОДУВАЊА ОД ДАНОЦИ - во недела точно напладне Владата ќе ги каже мерките

ФИТР: Четири милиони денари од УНДП за дигитализација на општините

ФИТР: Четири милиони денари од УНДП за дигитализација на општините

Освен компанија за вода има и фирма за вакцини: Кој е најбогатиот Кинез

Освен компанија за вода има и фирма за вакцини: Кој е најбогатиот Кинез

Во „Државни патишта“ во просек 53.100 денари бруто-плата по вработен

Во „Државни патишта“ во просек 53.100 денари бруто-плата по вработен

СИНДИКАТОТ ДО ГЛАВНИТЕ ВО „БАРГАЛА“ - денеска е последен ден за платата и за заостанатиот дел

СИНДИКАТОТ ДО ГЛАВНИТЕ ВО „БАРГАЛА“ - денеска е последен ден за платата и за заостанатиот дел

За 4.700 денари поголеми плати лани во ЈП Државни патишта, далеку поголем раст од македонскиот просек

За 4.700 денари поголеми плати лани во ЈП Државни патишта, далеку поголем раст од македонскиот просек