11 Јули, 2020
0.0264

МИЛИОНИ И МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Познати актери, пејачи, милионери донираа за борба против короната

Објавено во: Финансии, Корона Вирус 11 Април, 2020

Се зголемува бројот на познатите личности кои донираат за борба против коронавирусот.

Актери, пејачи, милионери, донираа за полесно надминување на кризата. 

Парите ќе бидат потрошени за медицинска опрема, за помош на бездомници, сиромашни, за болници и слично. 

Амал и Џорџ Клуни одвоија1 милион долари од кои 300.000 долари за Либанската банка за храна, Националниот здравствен сервис и за италијанскиот регион Ломбардија.

Сандра Булок – 6.000 N95 маски за медицинските работници во Лос Анџелес.

Пинк – 1 милион долари за Градот Лос Анџелес и болницата на Универзитетот Темпл.

Семејството Хилтон – 10 милиони долари за борба против ковид-19, од кои половина за помош на бездомниците во Лос Анџелес.

Хелси – 100.000 маски за неколку болници.

Џек Дорси – 1 милијарда долари за борба против коронавирусот.

Леонардо ди Каприо – 15 милиони долари за храна за децата и семејствата со ниски приходи.

Карди Би – 20.000 шишиња вегански напиток за медицинските работници во Њујорк.

Ју ту (U2) – 10 милиони долари за заштитна опрема во Ирска, како и 40 вентилатори за Даблин.

Можеби ќе ве интересира

Народната банка е добитник на наградата на „Комерцбанк“

Народната банка е добитник на наградата на „Комерцбанк“

НАД 206 МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕГНАЛЕ КАЈ ФИРМИТЕ - поврат на ДДВ во првите шест месеци

НАД 206 МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕГНАЛЕ КАЈ ФИРМИТЕ - поврат на ДДВ во првите шест месеци

БУЏЕТОТ, СЕПАК, НЕ СЕ ПОЛНЕЛ ТОЛКУ ЛОШО - приходите паднаа, но не колку очекувањата

БУЏЕТОТ, СЕПАК, НЕ СЕ ПОЛНЕЛ ТОЛКУ ЛОШО - приходите паднаа, но не колку очекувањата