18 Февруари, 2020
0.0322

Мила Царовска: Ниту еден синдикат не ми се пожали за исплатата на зголемената минимална плата

Објавено во: Економија 17 Јануари, 2020

Мила Царовска, вицепремиерката за економски прашања, на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека, според нејзини информации, исплатата на првата минимална плата од 14.500 денари оди во најдобар ред без масовни злоупотреби од работодавачите.

- Овие денови се сретнав со организациите и со синдикатите и ниту еден од нив немаше поплаки за минималната плата, иако најточно за да се види дали има одредена санкција треба да се обратите до Државниот трудов инспекторат. Она што може да се заклучи е дека алармот не е вклучен, рече поранешната министерка за труд и социјална политика.

Царовска додаде дека најавеното следно зголемување на минималната плата на 16.500 денари нема да се реализира во овој мандат затоа што не се реализирало планираното владеење од четири години.

- Да беше мандатот четири години, јас сум сигурна дека ќе ја постигневме таа висини. И стопанските комори и здруќенијата на работодавачи, како и синдикатите, се согласни дека таа треба да се зголемува за работниците да останат овде. Оние кои имаат потешкотии со нејзината исплата, државата им помага со субвенционирањето, наведе Царовска.

Таа додаде дека очекува да се намалува бројот на работници кои работат за минималец поради мерката за субвенционирање на придонесите.

Можеби ќе ве интересира

Бирото за регионален развој реагира за ревизорскиот извештај

Бирото за регионален развој реагира за ревизорскиот извештај

Познато на кое место во Македонија ќе влезе интерконекторот од Грција

Познато на кое место во Македонија ќе влезе интерконекторот од Грција

Мицкоски: Ќе ги поврземе Скопје и Битола со автопат, ќе се патува само час и пол

Мицкоски: Ќе ги поврземе Скопје и Битола со автопат, ќе се патува само час и пол

Германскиот суд забрани отворање на фабрика за 12.000 работници

Германскиот суд забрани отворање на фабрика за 12.000 работници

Од која трговија на мало во Македонија се прават милиони евра?

Од која трговија на мало во Македонија се прават милиони евра?

Томислав Тунтев сработи без добивка и со поголеми расходи

Томислав Тунтев сработи без добивка и со поголеми расходи

ОД ПОЛНОЌ ПОСКАПЕА: Еве ги цените на бензините и дизелот за неделава

ОД ПОЛНОЌ ПОСКАПЕА: Еве ги цените на бензините и дизелот за неделава

„Витаминка“ опстојува на врвот: Речиси половина од производството за извоз

„Витаминка“ опстојува на врвот: Речиси половина од производството за извоз

СЕ ОГЛАСИ ОЛИМПИЈА ХРИСТОВА ЗАЕВСКА: Си заминувам од лични причини

СЕ ОГЛАСИ ОЛИМПИЈА ХРИСТОВА ЗАЕВСКА: Си заминувам од лични причини