18 Април, 2021
0.0238

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“

Објавено во: Македонија 08 Март, 2021


Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков од затворот Шутка денес беше донесен во судницата за случајот „Тортура“, предметот отворен за бруталното апсење на Љубе Бошкоски, претседателот на „оБединети за Македонија“.

Мијалков е во притвор скоро десет дена, пренесува Алсат, а покрај него, како сведоци денеска во судницата се присутни и неговата сопруга и двајцата синови, пренесува Алсат.

Ивица Коневски, поранешниот градоначалник на Аеродром, исто така е присутен. Тој е еден од главните иницијатори за организирање на вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ.

На денешното судење за „Тортура“, обвинетите ја даваат своја одбрана. Освен Сашо Мијалков, петмина припадници на единицата „Алфа“ се обвинети за бруталното апсење на Бошкоски.


Можеби ќе ве интересира

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина