28 Јануари, 2020
0.0234

МЕТИЛ АКРИЛАТ МОНОМЕР ИЗЛЕАН ВО ОХИС може да предизвика потенцијално смртоносна компликација

Објавено во: Македонија 10 Ноември, 2019

Нема точни податоци од надлежните колкава количина на метрил акрилат мономер е ослободен при случувањата во Охис и колкава е концентрацијата на истиот во воздухот.

Метил акрилатот е токсична супстанција која при директен контакт со кожата може да предизвика тешки оштетувања и повреди на истата, објаснува преку социјалните мрежи, Поранешниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Андон Чибишев за последниот инцидент кој се случи во Охис

Чибишев кој директоруваше и со Клиниката за токсикологија се обидува на јавноста да и даде појасна слика за тоа што всушност претставува супстанцијата која се излеала во фабриката ОХИС.

Тој пишува дека ако дојде до експлозија на пареи од метил акрилат тогаш се иритира очната слузокожа и се појавува чешање но и солзење на очите, додека при поголеми концентрации може да се оштети и видот.

Она што се додава е дека зависно од времето на изложеност на метил акрилат може да се случи и нарушување на респираторниот ситем проследен со печење во грлото и градите, кашлица, отежанато дишење а при поголеми концентрации може да настане оток на белите дробови ( токсичен белодробен едем ) кој е потенцијално смртносна компликација.

Чибишев во однос на заштитата посочува дека при хаварија се евакуира населението во радиус од 50 метри од местото на инцидентот додека пак доколку истата е од потежок степен, тогаш вели дека се прави евакуација во радиус од 800 до 1000 метри.


Можеби ќе ве интересира

Oтпочната е санацијата и рехабилитацијата на колекторскиот систем на Охридското Езеро

Oтпочната е санацијата и рехабилитацијата на колекторскиот систем на Охридското Езеро

Се формира комисија за спроведување на мерката за клима инвертери

Се формира комисија за спроведување на мерката за клима инвертери

За пасоши ќе има обрасци некаде до средината на февруари

За пасоши ќе има обрасци некаде до средината на февруари

Дали вашите нарачки од Алиекспрес се безбедни од коронавирус?

Дали вашите нарачки од Алиекспрес се безбедни од коронавирус?

Петнаесетгодишно девојче донесено во Клинички центар со прострелна рана во главата

Петнаесетгодишно девојче донесено во Клинички центар со прострелна рана во главата

Сопственикот и администраторот на „Јавна соба“ повикани во полиција

Сопственикот и администраторот на „Јавна соба“ повикани во полиција

СО ТРАНСПАРЕНТ ГО ДОЧЕКАА ЈОВЕСКИ: Прашаа до кога ќе го крие писмото од Јанева

СО ТРАНСПАРЕНТ ГО ДОЧЕКАА ЈОВЕСКИ: Прашаа до кога ќе го крие писмото од Јанева

Чии автомобили гореа ноќеска во скопско Тафталиџе

Чии автомобили гореа ноќеска во скопско Тафталиџе

Смилевски послушен градоначалник, на работа отиде со градски јавен превоз

Смилевски послушен градоначалник, на работа отиде со градски јавен превоз