21 Април, 2018
0.0619

Меркел се надева на нова влада на пролет

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2018

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека се надева оти новата влада ќе може да биде составена до Велигден, пишуваат светските медиуми.

Во својот изборен округ во Тринвилерсхаген, во североисточната провинција Мекленбург-Западна Померанија синоќа по маратонските разговори меѓу нејзиниот блок ХДЗ / ЦСУ и социјалдемократите за тоа дали да влезат во официјални преговори за коалицирање, Меркел ги нарече "првиот чекор во еден долг процес".

Според неа, повеќе проблеми ќе треба да се решат на европско ниво. Многу проблеми имаат потреба од меѓународни, европски решенија, додаде таа, наведувајќи ги како примери односите со САД и Кина и еколошките проблеми.

По 24-часовни преговори во Германија стана јасно дека лидерите на двете партии - социјалдемократите и конзервативците - планираат да управуваат заедно и да создадат широка коалиција. Конечниот договор е објавен во документ од 28 страници.

На 21 јануари, мора да се потврди принципот на Коалицијата на вонредниот конгрес на социјалдемократите.

Можеби ќе ве интересира

Лавров вели дека САД го минираа сирискиот мировен процес

Лавров вели дека САД го минираа сирискиот мировен процес

Шведскиот диџеј Авичи е пронајден мртов во Оман

Шведскиот диџеј Авичи е пронајден мртов во Оман

Крвави судири на границата меѓу Израел и Палестина

Крвави судири на границата меѓу Израел и Палестина

Дамаск конечно е ослободен?

Дамаск конечно е ослободен?

(ВИДЕО) Вулкан се буди по 250 години - во цели градови е забрането движење

(ВИДЕО) Вулкан се буди по 250 години - во цели градови е забрането движење

Иран: Ќе има тешки последици ако САД се повлече од нуклеарниот договор

Иран: Ќе има тешки последици ако САД се повлече од нуклеарниот договор

Терористите на ЕТА бараат прошка за сите жртви

Терористите на ЕТА бараат прошка за сите жртви

По децении на власт на Кастро фамилијата Куба со нов претседател

По децении на власт на Кастро фамилијата Куба со нов претседател

Белгија до Албанците: Не сте добредојдени за азил

Белгија до Албанците: Не сте добредојдени за азил