21 Февруари, 2020
0.0158

Медената земја полна измет

Објавено во: Стил 20 Јануари, 2020

Нам не ни требаат непријатели. Или да скратам веднаш, земја со вакви жители ич не треба да се плаши за својата пропаст. Не научивме и не научивме да се радуваме на нешто свое. Сите излеговме критичари за се’ и сешто. Еве, да си кажам искрено, половина од филмовите кои се наградени со Оскари не сум ги гледала. Или попрецизно, не наоѓам време, а кога имам време немам желба. И ок сум со тоа. Ама ќеф ми е што наш филм ќе биде во трката. Онака, баш ми е ќеф, без оглед дали ќе го гледам или не, без оглед дали ќе ми се бендиса или не. И не е само од причина што е наш филм, туку и од причина што ми е радост оти се’ повеќе наши млади се препознавани во светот како квалитет.

Ама не. Не може едноставно да се затнеме и да кажеме....еј, добро е, еве нешто убаво се случува. Нема да гњавам со прераскажување на она што веќе го знаете од социјалните мрежи. Нема да навлегувам во патриотските мисли на нашите вистински МАКЕДОНЦИ (оти ние другите сме фејк). Само ќе кажам, многу измет за една медена земја, многу!

И еве, да се вратам на секојдневието кое само ми потврдува дека од гомно народ, алтан држава не бива. И нема да чачнам политика ич, оти ќе се изнервирам непотребно, а и тука веќе има доволно експерти, туку ќе ви раскажам неколку случки кои ми беа актуелни деновиве.

Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Сезона на венчаници: Славни Македонки на своите свадби

Сезона на венчаници: Славни Македонки на своите свадби

Дали знаете што означува овој македонски симбол?

Дали знаете што означува овој македонски симбол?

Од Северџане до Ваљон Сума: Чија музика ќе се финансира со народни пари?

Од Северџане до Ваљон Сума: Чија музика ќе се финансира со народни пари?

Луј Витон, и сѐ е можно

Луј Витон, и сѐ е можно

Болките не ме спречија да успеам: Климентина Тунтева за планинарските авантури

Болките не ме спречија да успеам: Климентина Тунтева за планинарските авантури

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

Кучка како карактерна особина

Кучка како карактерна особина

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар