27 Септември, 2020
0.0486

„Медена земја“ денеска на турската национална телевизија

Објавено во: Македонија 15 Август, 2020

Турската национална телевизија денеска за прв пат ќе го емитува документарниот филм „Медена земја“ кој во 2019 година беше номиниран за Оскар во категориите „Најдобар филм на странски јазик“ и „Најдобар документарен филм“, 

Телевизијата најавува дека филмот бил подржан од ТРТ, а ќе се емитува пред турската публика во 21.30 часот.  Од таму додаваат дека главните протагонисти Атиџе Муратова, Назифе Муратова и Хусеин Сем, се етнички Турци кои живеат во Македонија.

Атиџе е претставена како последната жена во Европа која се занимава со одгледување диви пчели. додека режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска како и снимателите Фејми Даут и Самир Лума се освојувачи на меѓународни награди за овој филм.


Можеби ќе ве интересира

Првиот човек на Заводот за статистика: Добиваме податоци кои се помали од реалната вредност затоа што нема попис

Првиот човек на Заводот за статистика: Добиваме податоци кои се помали од реалната вредност затоа што нема попис

Денеска ќе има и сонце, од утре пак повеќе облаци и дожд

Денеска ќе има и сонце, од утре пак повеќе облаци и дожд

Први рестрикиции би биле забрана на јавни собири: Филипче исклучува карантин во моментов

Први рестрикиции би биле забрана на јавни собири: Филипче исклучува карантин во моментов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Животот на Борче, живот ли е? Емотивна сторија за човекот кој има многу љубов

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Ново видео фрла сенка врз инцидентот во Битола: Полицаецот не нападнал прв?

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Изрази сочувство

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Доктор нападнал колега во кумановската болница: Нападнатиот доктор избегал низ прозорецот!

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Невреме со многу дожд беснее попладнево во земјава

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата

Не може на секој компјутер или лаптоп: Објавени деталите за тоа каков уред им треба на децата за онлајн наставата