25 Мај, 2022
0.0244

МАТЕЈ ТОЧНО ЗНАЕЛ КАДЕ ОДИ, НЕ БИЛ ДЕЗОРИЕНТИРАН: Екпертите кои трагаат по младиот Хрват тврдат дека точно ја знаел целта

Објавено во: Балкан 15 Јануари, 2022

Маршрутата што ја поминал младиот сплиќанец Матеј Периш ноќта на неговото исчезнување, неколку пати е обележана и реконструирана и веќе е целосно позната, но описот на движењето не дава одговор на прашањето зошто младиот човек се движел токму по таа рута.

Во досегашната истрага, некои експерти забележуваат дека Матеј без никакви проблеми се движи низ белградските улици, иако неговата и навигациската рута не се преклопуваат во еден краток дел, по што Матеј се враќа на дадената рута. Во случај да имал намера да стигне некаде, може да се претпостави дека тој во странска земја се потпирал на упатствата што му ги нуди мобилната навигација.

Ако е така, тој самиот ја барал рутата до посакуваната локација, но постои и можност некој што го чекал таму да ја споделил со него, било преку WhatsApp или преку Telegram.

И таткото на Матеј, Ненад Периш, неколку пати спомна како му се чини дека син му трча кон одредена цел на снимките.

- Не трчаше, како што гледам, без да знае каде трча – рече таткото на младиот човек.

Ако се погледне рутата по која Матеј поминал од пристаништето и се спореди со навигациските правци, се чини дека неговата рута навистина континуирано „тече“ кон крајната дестинација. Во исто време, некои негови реакции, како запирање на таксито и едно одлучувачко вртење, покажуваат напор да се врати на вистинскиот пат.

Матеј, освен тоа, не ги вознемирува минувачите, не се тетерави, се оддалечува од возилото, вешто ја прескокнал оградата пред ресторанот и не се однесувал дезориентирано. Напротив, од таа перспектива изгледа точно знае каде да оди во темните и полупразни улици на непознат град.

Експертите воочуваат дека по разделбата со таксистот, тој до дестинацијата стигнал за само три минути, што ги исклучува случајноста за неговото криење во шпанската куќа, но, сепак, со претпоставка дека имал намера да стигне до ресторанот Саванова, потврдува дека бил ниту  изгубен,ниту дезориентиран.

Пристигнувајќи во ресторанот Саванова, кој не работел, ја намалил брзината и свесен за просторот околу него, ја прескокнал оградата што му стоела на патот, што повторно докажува дека моторната способност не му била нарушена и продолжил да се движи ида бара излез на шеталиштето. Таму се спуштил по скалите кон Сава, но тука завршува објавениот клип од надзорната камера.

Не е јасно дали некој друг бил долу или кој се движел низ ресторанот надвор од најавената временска рамка, и што можеби се случило откако Метју се приближил до реката. Неговиот татко Ненад Периш исто така изјави:

- Се појавија секакви теории. Неговото влегување во водата не се гледа и има некои движења за кои не можам точно да разјаснам за што точно се работи. Треба да се утврди дали на снимката се гледа дека некој друг бил таму или се работи за нешто друго – рече тој.

Бидејќи квалитетот на снимката е многу лош, навистина е тешко да се погоди дали се работи за движења на еден или повеќе луѓе или прекршување на светлината од водата.


Можеби ќе ве интересира

СИПАНИЦИТЕ МОЖЕ ВЕШТАЧКИ ДА СЕ ШИРАТ: Епидемиологот Радовановиќ потсети-две лаборатории го чуваат вирусот на големи сипаници

СИПАНИЦИТЕ МОЖЕ ВЕШТАЧКИ ДА СЕ ШИРАТ: Епидемиологот Радовановиќ потсети-две лаборатории го чуваат вирусот на големи сипаници

(ВИДЕО) ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ФАБРИКА ВО БИХАЌ: Не се знае дали има повредени

(ВИДЕО) ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ФАБРИКА ВО БИХАЌ: Не се знае дали има повредени

ПРВ СЛУЧАЈ НА МАЈМУНСКА СИПАНИЦА ВО СЛОВЕНИЈА: Заразениот се вратил од Канарските острови во Љубљана

ПРВ СЛУЧАЈ НА МАЈМУНСКА СИПАНИЦА ВО СЛОВЕНИЈА: Заразениот се вратил од Канарските острови во Љубљана

Ердоган вели дека Мицотакис за него веќе не постои

Ердоган вели дека Мицотакис за него веќе не постои

Koлку Хрвати се борат во Азов?

Koлку Хрвати се борат во Азов?

Вучиќ-Хил: САД го подржуваат Отворен Балкан и ќе помогнат во негов развој

Вучиќ-Хил: САД го подржуваат Отворен Балкан и ќе помогнат во негов развој

(ФОТО) БПЦ направи поворка со моштите на Кирил и Методиј низ Софија

(ФОТО) БПЦ направи поворка со моштите на Кирил и Методиј низ Софија

Бугарија искористила само една третина од вакцините против Ковид-19

Бугарија искористила само една третина од вакцините против Ковид-19

Се подготвува големо опростување од Матеј Периш: „Никој од нас нема да го заборави...бродовите ќе трубат вечер за него...“

Се подготвува големо опростување од Матеј Периш: „Никој од нас нема да го заборави...бродовите ќе трубат вечер за него...“