16 Јануари, 2021
0.0206

МАСКИТЕ НА ОТВОРЕНО НЕ СЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНИ И ДО КРАЈОТ НА ОКТОМВРИ: Опозицијата во Собранието побара време да ги разгледа препораките

Објавено во: Македонија 20 Октомври, 2020

И покрај тоа што беше најавено, денеска пред пратениците во Собранието не се најдоа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, со кои препораките од првиот пакет рестриктивни мерки се уште немаат правна завршница. Имено, пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, побарале повеќе време да ги разгледаат, објави МИА.

Ова значи дека мерките кои ги препорача Комисијата за заразни болести, а кои се однесуваат на задолжително носење маски на отворено, забрана за семејни собирања, односно забрана на повеќе од четири гости во еден дом, како и забрана за групирања на повеќе од четворица на јавни места, се уште не се на сила. Така ќе остане и до крајот на месецов, бидејќ а предложените законски измени ќе се расправа на седница на 27 октомври.

Инаку, вчера министерот за здравство Венко Филипче рече дека очекува до крајот на неделава Законот да биде усвоен, со што мерките ќе стапат на сила веќе од понеделник.


Можеби ќе ве интересира

РУСКОСКА: 1.500 платни налози се пронајдени во фиока на починат курир, кој знае уште колку вакви случаи има

РУСКОСКА: 1.500 платни налози се пронајдени во фиока на починат курир, кој знае уште колку вакви случаи има

ВИДЕО КОЕ ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ: Минува патарина само со легитимација

ВИДЕО КОЕ ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ: Минува патарина само со легитимација

Орданоски по одморот на Пелистер се враќа дома: Мојот живот оди во нови предизвици

Орданоски по одморот на Пелистер се враќа дома: Мојот живот оди во нови предизвици

КАРАКАЧАНОВ: Никогаш нема да се согласиме со изградба на идентитет во странска земја за сметка на кражба на бугарската историја и идентитет

КАРАКАЧАНОВ: Никогаш нема да се согласиме со изградба на идентитет во странска земја за сметка на кражба на бугарската историја и идентитет

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

ЖИРАФАТА ТОБОГО најверојатно угинала од срцев удар

ЖИРАФАТА ТОБОГО најверојатно угинала од срцев удар

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија