16 Јануари, 2021
0.0186

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Објавено во: Свет 27 Ноември, 2020


Фудбалската легенда Диего Марадона беше погребан за време на приватна церемонија на која присуствуваа само 200 луѓе на гробиштата Хардин Бела Виста во Буенос Аирес. 

Малата церемонија изгледаше како целосна спротивност од онаа што се одржа претходно во четвртокот, кога десетици илјади ожалостени со часови минуваа покрај ковчегот со телото на Марадона.

Само членовите на семејството и блиските пријатели им беше дозволено да присуствуваат на верската церемонија на гробиштата, каде што Марадона беше погребан покрај неговите родители Далма и Диего.

Меѓу присутните беа неговите ќерки Далма и Џанина, потоа неговата поранешна сопруга Клаудија Вилафан, а подоцна дојде и Вероника Охеда, уште една од поранешните жени на Марадона, со нивниот син Диегито Фернандо. На погребот присуствуваше и Јана, која Марадона ја призна како ќерка пред само неколку години.

До вечното почивалиште Марадона беше придружуван од неговите поранешни соиграчи, со кои го освои Светското првенство во 1986 година, а имаше и други многу познати аргентински фудбалери, вклучувајќи го и Карлос Тевез.

Претходно, фановите, носејќи аргентински знамиња, се собраа покрај патот што го мина погребниот автомобил со ковчегот на Марадона, со силни безбедносни мерки. Многумина се обидоа да го допрат возилото секогаш кога требаше да запре поради сообраќајот.

Претходниот собир во аргентинската претседателска палата заврши нешто пред 18 часот, 12 часа откако започна, во согласност со желбите на семејството.

Телото на еден од најдобрите светски фудбалери потоа беше однесено на погребот, што разбесни многумина кои чекаа да оддадат почит но не дочекаа и тоа доведе до тензии со полицијата.

Можеби ќе ве интересира

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика