09 Март, 2021
0.0262

Македонските компании во поддршка на клучните сектори за време на пандемија

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2021

Живееме во време кога стресот има се поголем дел од нашето секојдневие. Грижата за здравјето на нашите најблиски и одговорноста која мораше да ја преземе секој од нас е факт кој тежи на илјадници граѓани во нашата држава.

Губењето на работните места и се помалиот фамилијарен буџет уште повеќе го отежнува животот во ова непредвидливо време кое само по себе создаде и многу нови трошоци кои се сега клучни во секојдневниот живот.

Таков пример е и дигитализација на образовниот процес кој ги натера семејствата да обезбедат лаптопи, компјутери и таблети како и стабилна интернет врска за нивните деца, за да бидат дел од наставата и да не пропуштат од едукативниот процес.

Многу ученици од нашата држава имаа потешкотии при адаптација на овој процес, само поради тоа што припаѓаат на семејства со помали примања, нешто што не смее да се дозволи, бидејќи сите деца мораат да имаат еднакви можности за свое надоградување.

Токму затоа, би сакале да ја издвоиме донаторската акција на компанијата „Макпетрол“ АД Скопје преку која 1.000 ученици од повеќе општински училишта низ државата добија таблети.

Горди сме на компаниите во нашата држава кои докажаа дека се општествено одговори и донираа во повеќе сектори во нашата држава, а најчесто во здравството кое е најпогодено, но во исто време и столб преку кој треба да се избориме со оваа пандемија.

Останете безбедни и помогнете онаму каде што е потребно во границите на вашите можност.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

Меџити се повлекува, повеќе не е координатор на пратеничката група на ДУИ

Меџити се повлекува, повеќе не е координатор на пратеничката група на ДУИ

Повеќе од 95.000 граѓани досега се избориле со коронавирусот

Повеќе од 95.000 граѓани досега се избориле со коронавирусот

Во телефонот на велешанец осомничен за „Јавна соба“ е најдена детска порнографија

Во телефонот на велешанец осомничен за „Јавна соба“ е најдена детска порнографија

Во Македонија регистрирани нови 316 заразени со коронавирусот

Во Македонија регистрирани нови 316 заразени со коронавирусот

Македонците и понатаму нема да можат да патуваат во Грција

Македонците и понатаму нема да можат да патуваат во Грција

Власта смисли функција за главниот на ДУИ во Битола

Власта смисли функција за главниот на ДУИ во Битола

ДВЕ НЕДЕЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Филипче образложи зошто ќе има забрана за движење од 22 до 05 часот

ДВЕ НЕДЕЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Филипче образложи зошто ќе има забрана за движење од 22 до 05 часот

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“

Мијалков со Коневски и семејството на судење за „Тортура“