12 Август, 2020
0.0208

Македонски концепт: СДСМ ја стави на залог и ја забави интеграцијата во ЕУ

Објавено во: Македонија 06 Јули, 2020

Македонските концепт соопшти дека како политичка платформа на граѓански активисти се залага за законска и обврзана одговорноста за дадените политички ветувања, за казнивост и понесување казнена одговорност за политичарите и функционерите на власт, за целосно и сеопфатно владеење на правото.

„Почитувани граѓани, СДСМ е партијата која воведе правило на неказнивост на функционери и политичари во оваа земја. Ја суспендираа правдата и не донесоа реформирано судство. Срамота е сега на овие избори да го ветуваат тоа кое не го исполнија во последниот период. СДСМ ја стави на залог и ја забави нашата интеграција во Европската Унија, токму поради компромисот што го направи со криминалците од минатото. Без тоа ќе бевме веќе започнати со преговори со Европската Унија. СДСМ мора да сноси одговорност на овие избори за забавената европска интеграција, на база на суспендираниот правен систем во земјава“, истакнува Петар Богојески.

Македонски концепт истакнува дека нејзиниот услов за формирање влада ќе биде носење неколку клучни закони, закон за политички партии, закон за пратеници волонтери и закон за финансиска лустрација на политичарите и за понесување одговорност за неисполнети политички ветувања. Овие принципи и вредности за кои се залага Македонски концепт ќе предизвикаат демократизација на земјата и создавање влада и парламент, кои ќе работат за доброто на граѓаните.

Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната