24 Октомври, 2020
0.0201

МАКЕДОНИЈА ВО ТОП ПЕТ: Француски магазин ја препорачува земјава како место за одмор

Објавено во: Македонија 22 Ноември, 2019

Француски магазин ја препорачува Македонија меѓу петте најдобри туристички дестинации за 2020 година. 

Се работи за магазинот АД, посветен на декорацијата, уметноста, архитектурата и начинот на живеење, кој на своите читатели им препорачува пет дестинации за одмор во 2020 година, меѓу нив и Охрид во Македонија.

Причините поради кои АД советува да се замине на одмор за Северна Македонија се затоа што таа е позната по својата гастрономија, по вековните традиции и својата природа. Охрид е ставен под заштита на УНЕСКО и тоа е само уште една причина повеќе за да се посети. 

АД објаснува дека Северна Македонија е мала држава во Југо-источна Европа на Балканскиот полуостров, која доби ново име по децениите на политичка дебата со соседна Грција. Во топ пет овој пат е и црногорскиот град Котор. 

Во текст објавен минатиот месец, Македонија е во топ 10 дестинации. Во тој текст се наведува дека земјава има два милиони жители. Прикажана е и фотографија од клисурата во Демир Капија. 

На листата тогаш се најдоа и Бутан, Англија, Аруба, Швајцарија, Костарика, Холандија, Либерија, Мароко и Уругвај. 

Можеби ќе ве интересира

Филипче: Викендов работиме на брзите тестови

Филипче: Викендов работиме на брзите тестови

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Последни сончеви денови, но природата пука од живот во Лешок

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Последни сончеви денови, но природата пука од живот во Лешок

Полицијата конечно уапси потпалувач на возила

Полицијата конечно уапси потпалувач на возила

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Каракачанов продолжува: Војниците да бидат пречекани со цвеќе, леб, сол и духовна музика

Почина Амди Бајрам поради проблеми со срцето

Почина Амди Бајрам поради проблеми со срцето

Постапка и пријава против дежурниот полицаец, откако мажот со секира ја уби сопругата во Гостивар

Постапка и пријава против дежурниот полицаец, откако мажот со секира ја уби сопругата во Гостивар

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

ВМРО-НП по посетата на лидерот Георгиевски во Бугарија: Да се интензивира темпото за да не дојде до вето

Вечерва поместете го времето на часовникот, започнува зимското сметање

Вечерва поместете го времето на часовникот, започнува зимското сметање

Полицијата казни 218 возачи во скопската населба Драчево

Полицијата казни 218 возачи во скопската населба Драчево