29 Ноември, 2020
0.0192

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Објавено во: Свет 24 Октомври, 2020

Од 857 милиони огнено оружје во цивилни раце, 393 милиони се во САД, што е повеќе од вкупниот број на огнено оружје во првите 25 држави на списокот. И кога ќе ја поставиме таа бројка во однос на населението, населението во САД сочинува четири проценти од светската популација, додека граѓаните на оваа земја имаат 40 проценти од светското огнено оружје, објави Small Arms Survey, пренесува Ал Џезира.

Постои голема разлика во вооружувањето ширум светот. Најголем број оружја има во веќе споменатите САД, 121 на 100 жители, 53 во Јемен, додека граѓаните на Србија и Црна Гора поседуваат по 39 огнено оружје на 100 жители.

Од друга страна се земји како Јапонија и Индонезија каде има помалку од едно огнено оружје на 100 жители.

Населението во регионот е меѓу најоружените во светот. Зад Србија и Црна Гора се БИХ со 31,2 парчиња оружје на 100 жители, а Македонија е на четвртото место со 29,8.

Македонија во светот е на 13 место, а пред неа се САД, Јемен, Србија, Црна Гора, Канада, Уругвај, Кипар, Финска, Либан, Исланд, БИХ и Австрија.


Можеби ќе ве интересира

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Марадона погребан само пред 200 луѓе, а еве само кои можеа да присуствуваат на приватната церемонија

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона