07 Јуни, 2020
0.0689

Македонија доби пристап до Европскиот солидарен фонд

Објавено во: Економија 01 Април, 2020

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, соопшти дека Македонија добила пристап до Европскиот солидарен фонд, формиран во 2012 од ЕУ по несреќите со поплавите на континентот.

„Како земја - преговарач, Република Северна Македонија тукушто доби пристап до Европскиот солидарен фонд за справување со КОВИД19!. Оваа одлична вест преку видео конференција ми ја соопшти Оливер Вархеји, еврокомесар за проширување“, објави Османи.

Македонија пред две недели побара од ЕУ да се вклучи во европскиот солидарен фонд како дел од координацијата за справување со состојбата со коронавирусот.

Како што соопшти тогаш вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, фондот е формиран во 2012 година по поплавите во Централна Европа и досега се искористени 5 милијарди евра за несреќи, природни катастрофи и епидемии во ЕУ и дека Македонија има право на тоа како земја преговарач. 


Можеби ќе ве интересира

ОД КУМАНОВО ДО ГЕВГЕЛИЈА, ОД ДЕБАР ДО БЕРОВО: Ширум Македонија скокна бројот на невработени

ОД КУМАНОВО ДО ГЕВГЕЛИЈА, ОД ДЕБАР ДО БЕРОВО: Ширум Македонија скокна бројот на невработени

Загрозени 40.000 работни места во Македонија

Загрозени 40.000 работни места во Македонија

НАЈСЛАБ РАСТ ОД 2009: Aвстралија влезе во рецесија

НАЈСЛАБ РАСТ ОД 2009: Aвстралија влезе во рецесија

СТАТИСТИКА: Во Македонија невработеноста е 16.2 отсто

СТАТИСТИКА: Во Македонија невработеноста е 16.2 отсто

Kaко Меркел ќе ја спаси Германија од корона кризата?

Kaко Меркел ќе ја спаси Германија од корона кризата?

ПАНДЕМИЈАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Затворени вратите за работа во Германија и Австрија

ПАНДЕМИЈАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Затворени вратите за работа во Германија и Австрија

НИЗ СКОПСКИТЕ МАРКЕТИ СНЕМА ЛЕБ - сите пазарат за карантинскиот викенд

НИЗ СКОПСКИТЕ МАРКЕТИ СНЕМА ЛЕБ - сите пазарат за карантинскиот викенд

НАЈГОЛЕМ ПАД ПО 1999: Европјаните помалку трошеле во април

НАЈГОЛЕМ ПАД ПО 1999: Европјаните помалку трошеле во април

НИКОЈ НЕ Е ИМУН НА КРИЗАТА: 50.000 Хрвати останаа без работа

НИКОЈ НЕ Е ИМУН НА КРИЗАТА: 50.000 Хрвати останаа без работа