02 Јули, 2022
0.0208

МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ СТИГНАА ДО ГРЦИЈА-СТАПКАТА НА СМРТНОСТ ОД 3 ДО 6 ОТСТО: Како се шират и дали делуваат вакцини

Објавено во: Свет 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Националната здравствена служба на Грција (ЕОДИ) соопшти дека го регистрирала првиот можен случај на мајмунска сипаница, а во тек се лабораториски анализи, чиј резултат треба да го потврди тоа.

Колку е опасна болеста?

Повеќето случаи се благи и исчезнуваат сами по себе во рок од две до четири недели. Сепак, тешки инфекции се забележани кај имунокомпромитирани лица и мали деца. според СЗО, стапката на смртност е од три до шест проценти. Стапката на смртност од сојот кој е регистриран во регионот на  Конго може да биде до 11 отсто, додека западноафриканската има многу помал процент, 0,1 отсто

Дали вакцината е ефикасна?

Според СЗО, досегашните податоци од Африка покажуваат дека вакцината против мајмунските сипаници може да биде и до 85 отсто ефикасна во спречувањето на инфекции од мајмунски сипаници. Сепак, вакцините против сипаници не се користат од 1980 година, кога беа искоренети, што значи дека голем дел од светската популација денес е невакцинирана.

Исто така, не постои специфичен лек за лекување на мајмунски сипаници, но лековите со активни состојки како што се цидофовир и бринцидофовир се покажаа како корисни.

Дали е можна нова пандемија?

Сè уште е малку веројатна нова пандемија поради повеќе причини. Без асимптоматски случаи и многу очигледни симптоми на болеста, пациентите обично се изолираат пред да можат да заразат други. Преносот меѓу луѓето, исто така, бара продолжен близок контакт, ограничувајќи го потенцијалното ширење меѓу заедниците. Друг фактор е тоа што мајмунските сипаници се ДНК вирус кој не мутира толку брзо како СОВИД-19.


Можеби ќе ве интересира

Google ќе ги штити жените што ќе направат абортус во САД

Google ќе ги штити жените што ќе направат абортус во САД

Во нападот во Одеса загина и 12 годишно дете

Во нападот во Одеса загина и 12 годишно дете

Зеленски бара Украина да не чека со години за влез во ЕУ, туку патот да го поминат побрзо

Зеленски бара Украина да не чека со години за влез во ЕУ, туку патот да го поминат побрзо

ПОНТОНСКИ МОСТ НА РЕКАТА СЕВЕРСКИ ДОЊЕЦ: Како руските единици наеднаш го опколија Лисичанск, Украинците со огромни загуби

ПОНТОНСКИ МОСТ НА РЕКАТА СЕВЕРСКИ ДОЊЕЦ: Како руските единици наеднаш го опколија Лисичанск, Украинците со огромни загуби

Би-Би-Си: Патот по кој Русија го изнесува украденото жито од Украина

Би-Би-Си: Патот по кој Русија го изнесува украденото жито од Украина

НИШТО УШТЕ НЕ Е РЕШЕНО - Ердоган повторно им се заканува на Шведска и Финска околу членството во НАТО, вели: Прво да ги исполнат обврските

НИШТО УШТЕ НЕ Е РЕШЕНО - Ердоган повторно им се заканува на Шведска и Финска околу членството во НАТО, вели: Прво да ги исполнат обврските

КАКВА ПОРАКА МУ ПРАТИЛ ПУТИН НА ЗЕЛЕНСКИ - посредникот Видодо не ја открива содржината

КАКВА ПОРАКА МУ ПРАТИЛ ПУТИН НА ЗЕЛЕНСКИ - посредникот Видодо не ја открива содржината

Си Џинпинг го брани владеењето во Хонг Конг, една земја два системи

Си Џинпинг го брани владеењето во Хонг Конг, една земја два системи

Гранатирани зграда и рекреативен центар во Одеса, Украина, загинаа 17 лица

Гранатирани зграда и рекреативен центар во Одеса, Украина, загинаа 17 лица