13 Јули, 2020
0.0386

Лукаревска: Месечно поврат на ДДВ наместо 600, ќе можете на сметките да добиете 800 денари

Објавено во: Економија 29 Јуни, 2020

Сања Лукаревска, директорката на Управата за јавни приходи, во предизборната програма на СДСМ најави дека по изборите лимитот на исплата на поврат на ДДВ од скенирањето на фискални сметки ќе се зголеми од 600 на 800 денари.

„За првпат воведовме мерка со која ги враќаме парите кај граѓаните, следните 4 години можеме уште подобро. Се зголемува лимитот за поврат на пари, од 600 на 800 денари“, објави Лукаревска.

Во моментов од проектот „Мој ДДВ“ граѓаните на своите трансакциски сметки максимум може да добијат 600 денари, без разлика колку пари потрошиле месецот.

Можеби ќе ве интересира

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

И на финансиските друштва во Македонија им е тешко да опстанат во кризата

И на финансиските друштва во Македонија им е тешко да опстанат во кризата

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија