21 Април, 2021
0.0218

Луѓето кои прележале Ковид -19 се подложни на бразилската мутација

Објавено во: Свет, Корона Вирус 02 Март, 2021

Од 100 луѓе кои оздравеле од Ковид-19, меѓу 25 и 61 се подложни на мутацијата која се појави во Бразил. 

Дури 60 проценти од пациентите кои го прележале коронавирус се ранливи на бразилската мутација.  Истражување направено во градот Манаус, во државата Сао Паоло во Бразил, покажало дека најмалку шест од 10 луѓе кои прележале корона вирус се ранливи на бразилската мутација.

Прелиминарните податоци покажуваат дека антителата од стандардниот вирус обезбедуваат мала заштита од новиот вид П1“,  објави Мирор“.

За само осум недели од појавувањето оваа мутација доминираше во Бразил. Професорката Естер Сабино од Универзитетот во Сао Паоло вели дека помеѓу 25 и 61 процент од антителата, што се создадени при првата инфекција со коронавирусот не делуваат против мутацијата П1. Ендру Полард, шефот на тимот од Оксфорд која ја направи вакцината, изјави дека Велика Британија треба да ја прекине опсесијата од новите мутации бидејќи вакцините можат да ги запрат, иако не го убиваат вирусот целосно. На Балканот се шири јужноафриканската мутација на коронавирусот. Таа е потврдена во Грција, Хрватска и Словенија. 

Можеби ќе ве интересира

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО