16 Мај, 2021
0.0258

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Објавено во: Свет 15 Април, 2021

Производството на вакцината против ковид 19 на компанијата Модерна веројатно нема да биде значително забрзано во следните неколку месеци, рече извршниот директор на американската фармацевтска компанија, додавајќи дека производството се очекува нагло да се зголеми во 2022 година.

Владата на САД ја повика Модерна да го забрза производството и испораката на вакцините откако привремено ги суспендираше вакцините Џонсон и Џонсон, бидејќи шест жени по вакцинацијата развија ретки тромбози.

„Потребно е време да се додаде голем нов производствен капацитет“, рече извршниот директор на Модерна, Стефан Бансел, за време на разговорите со инвеститорите.

Тој додаде дека сè уште се очекува неодамна најавената инвестиција во проширување на капацитетите „многу конкретно“ да придонесе за зголемување на производството во 2022 година.

Бансел рече дека Модерна е сеуште на пат да ги произведе и дистрибуира планираните меѓу 700 милиони и милијарда дози од својата вакцина во текот на 2021 година.

Модерна на почетокот на овој месец објави дека е на пат да ги исполни целите за испорака на вакцини во европските земји, кои исто така привремено ја запреа вакцинацијата со вакцината Џонсон и Џонсон.

Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Во Конго се изречени триесет смртни казни

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Има повеќе смртни случаи отколку лани, констатира СЗО

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

Повеќето Германци се против повластувања за вакцинираните

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

(ВИДЕО) ЕДЕН ЗАГИНАТ И ПОВЕЌЕ ОД 60 ПОВРЕДЕНИ: Toрнадо го погоди Вухан

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

Москва молчи, а Ерменија тврди дека побарала воена помош од Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

(ВИДЕО+ФОТО) Старата камп приколка ја претвориле во куќа

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени

По првата вакцина во Италија имаат за 80 отсто помалку заразени