05 Јуни, 2020
0.0598

Брегу: Крајно време е да се заземе јасен став на ЕУ за Западен Балкан

Објавено во: Македонија 03 Декември, 2019

„Време е да се заврши со преправање. Европската унија треба да го испочитува својот договор и да излезе со јасен став за процесот на пристапување на Западен Балкан“, изјави генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС,) Мајлинда Брегу.

Зборувајќи на конференцијата на високо ниво за иднината на Балканот во организација на „Пријателите на Европа“ во Брисел, таа и се заблагодари на новата претседателка на Европската комисија Урсула вон дер Лејен на јасно изразената визија за Европа како заеднички континент, додавајќи дека се надева на таков став и од земјите членки на ЕУ.

„Овој момент можеби е и најголемата криза во политичките односи на Европската унија и Западен Балкан од 1999 година. Од сега па до наредниот самит на Западен Балкан сите ќе чекаат да се донесе одлука, но кој може да гарантира дека сериозно ќе се опстои на реформите. Само се надевам дека одлуката да не се отворат преговори со Албанија и со Северна Македонија.., нема негативно да влијае врз јавните управи кои морат да бидат моивирани да продолжат со реформите“, изјави Брегу.

Можеби ќе ве интересира

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте