12 Август, 2020
0.0238

Штрковите гнезда во Стојаково се атракција за странците

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2020

Во селото Стојаково во Општина Богданци од година во година има сѐ поголем број на штркови гнезда и тоа ги привлекуваше туристите од Србија кои обично патуваа кон Грција пред да земe замав корона кризата.

Ги посетуваат и фотографираат и странските полицајци кои патролираат на јужната граница.

Во селото има соби каде туристите можат да преноќат, да го разгледаат селото, а потоа да го продолжат патувањето кон јужниот сосед.

Штрковите гнезда се уникатен белег на ова село. Жителите велат дека откако знаат за себе, во селото има штркови, но последните години тој број расте. Неодамна мештаните ги пребројаа гнездата.

„Штрковите сѐ помасовно го населуваат селото Стојаково во Општината Богданци. Месната заедница од селото Стојаково неодамна самоиницијативно ги преброја активните гнезда и установи дека има 45 гнезда, 90 возрасни и 153 млади штркови. Штрковите населуваат еколошки чисти средини, што значи дека Стојаково максимално ги исполнува нивните услови за живеење. Селото Стојаково е рамничарско село и има две големи предности: прво, има доволно безбедни места за гнездење, речиси повеќето од гнездата се на далноводи, на кои често има платформи за штркови поставени од „ЕВН Македонија“, и второ, околните обработливи површини, близината на Вардар и влажните ливади околу локалитетот Ѓол и Ѓиренот нудат доволно храна за штрковите. Тоа се доволни предиспозиции за штрковите да имаат растечка и самоодржлива гнездечка популација во селото. Во 2018 година беа преброени активните гнезда, имаше 37 гнезда, 74 возрасни и 134 млади штркови“, вели Роберт Иванџиков, претседател на месната заедница.

Тој додава дека местото има потенцијал да се промовира, но недостига организирана поддршка.

Познато како село на штркови и мапирано во Европа е и селото Чешиново во источна Македонија. Таму најстарото гнездо е од 1973 година.

Села во кои има голем број штркови постојат во Србија, Бугарија, Турција, Шпанија, Швајцарија, Хрватска.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната