09 Август, 2022
0.0206

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Објавено во: Балкан 30 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Aнкета покажа дека половина од Грците летово нема да одат на одмор. 

51,6 отсто летово нема да заминат на годишен одмор, наспроти 45,3 отсто кои ќе одат на одмор, според резултатите од вториот дел од истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата „Marc“ за грчката телевизија „Антена“, јави дописничката на МИА од Атина. Од оние кои планираат одмор годинава, 6,5 отсто одговориле дека ќе останат повеќе денови од лани, 16,5 проценти, помалку денови, а за 22,3 отсто од анкетираните, одморот ќе трае исто како и минатата година. 

Но, грчките граѓани имаат и други грижи. За 85,3 отсто од Грците, поскапувањата на цените се најголем проблем, а во грчко- турските односи, 52,1 отсто одговориле дека е сигурно или веројатно можно летово да има некаков инцидент во Егејското море, а 45,3 проценти оцениле дека не е многу/воопшто веројатно.

Во меѓувреме, на повеќето грчки острови порасна бројот на заразени со коронавирусот. 

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА: Возачот на полскиот автобус имал 72 години

ДЕТАЛИ ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА: Возачот на полскиот автобус имал 72 години

Албин Курти вели дека има опасност од војна меѓу Косово и Србија

Албин Курти вели дека има опасност од војна меѓу Косово и Србија

ЛУЃЕТО БЕА СВЕСНИ ДЕКА УМИРААТ, НЕКОИ БЕА БЕЗ КОЖА НА ЛИЦАТА: Преживеана патничка во страшна несреќа во Хрватска сведочи за кобните моменти

ЛУЃЕТО БЕА СВЕСНИ ДЕКА УМИРААТ, НЕКОИ БЕА БЕЗ КОЖА НА ЛИЦАТА: Преживеана патничка во страшна несреќа во Хрватска сведочи за кобните моменти

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕВОЛТИРАНИ, инцидентот во кој загина малата Јонада иницираше нови протести

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ХВАР! Маж загина, пожарникарите се борат со огнените јазици (Видео)

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ТРГНАЛЕ НА СВЕТО МЕСТО, НО „ЗАВРШИЈА“ ВО ПЕКОЛ, во несреќата на полскиот автобус во Хрватска патувале верници

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

ПРИШТИНА ЈА ОСЛОБОДИ РУСКАТА НОВИНАРКА, претходно се закануваа дека ќе ја предадат на Украина

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова