21 Октомври, 2021
0.0766

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2021

Денот и ноќта ќе бидат со иста должина до 25 септември.

Есента ќе пристигне на северната хемисфера вечерва во 21:21 часот.

- Во тој момент, Сонцето ќе биде во рамнината на екваторот на Земјата, односно, како што би рекле астрономите, поминува од северната кон јужната небесна хемисфера. 
Во исто време, започнува пролетта за жителите на јужната хемисфера.
На денот на почетокот на есента, денот ќе трае 12 часа и 14 минути, а денот и ноќта ќе бидат со иста должина на 25 септември.
На денот на есенската рамноденица, денот и ноќта не се со иста должина, бидејќи Земјата има атмосфера, која навидум го крева сонцето над хоризонтот .


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски