18 Април, 2021
0.0229

Ленче Ристоска: Добивме потврда дека Мијалков има место на живеење и две возила во Прага

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2021

Обвинителката Ленче Ристоска по изрекувањето на првостепените пресуди за случајот „Таргет Тврдина“ побара ефективна мерка затворски притвор за поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков, бидејќи додека е во куќен не може да биде под 24 часовен видео-надзор, а истовремено има имот и две возила во Чешка.

„Сметаме дека не е доволна оваа мерка за обезбедување на негово присуство, туку бараме ефективен притвор.

По добиена потврда од МВР, полициската станица не поседува техничка можност за 24 часовен видео-надзор.

Од Интерпол е исто потврдено дека Мијалков има регистрирано место на живеење во Прага и возила на свое име во Чешка, а за тоа ќе ви ги приложам доказите

Се работи за доброситуиран со примарни бизниси, како и членовите на неговото семејство, и има финансиски можности да организира логистика и комотно да живее во бегство

Во судот доставуваме тековни состојби на компаниите каде што Мијалков е сопственик, како и членовите на неговот семејство“, рече Ристоска.


Можеби ќе ве интересира

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание