16 Мај, 2021
0.0190

Лекар од Србија открива која вакцина е најотпорна на мутациите на коронавирусот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 13 Април, 2021

Кинеската вакцина побавно создава имунитет, но е најотпорна на мутациите на коронавирусот. 

Ова го тврди Миланко Шеклер, виролог и микробиолог од Ветеринарниот институт во Кралево. Тој вели дека кинеската вакцина побавно создава имунитет, но според научниците од „Кембриџ“ и „Оксфорд“, оваа вакцина е најотпорна на мутациите.

Објаснува дека вакцините на „Синофарм“ ги испитувале американски лаборатории. Лекарот потсети на изјавата на еден од американските виролози од Универзитетот во Мериленд од минатата недела дека сите источни вакцини се безбедни и ефикасни и дека тоа се однесува на кинеските, индиските и на руската Спутник В.

„Тоа е класична вакцина, експертите од ‘Кембриџ’ и ‘Оксфорд’ велат дека кинеската вакцина е најотпорна на мутации бидејќи ја содржи целата честичка на вирусот“, изјави Шеклер за телевизијата „К1“.

Вели дека ефикасноста на вакцината на „Синофарм“ е до 86 проценти, околу 50 проценти за „Синовак“ и до 62 отсто за вакцината против сезонскиот грип.

Јужноафриканска варијанта на коронавирусот е поуспешна во „пробивањето“ на одбраната на вакцината Фајзер отколку другите претходно познати варијанти, објавија израелски научници. Веќе имаше предупредувања на научници дека треба да се побрза со имунизацијата затоа што вирусот постојано мутира. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Дали ќе примаме коктел вакцини и какви последици има мешањето?

Дали ќе примаме коктел вакцини и какви последици има мешањето?

НЕМАШЕ МЛАДOЖЕНЕЦ И НЕВЕСТА: Пробна свадба се одржа во Загреб

НЕМАШЕ МЛАДOЖЕНЕЦ И НЕВЕСТА: Пробна свадба се одржа во Загреб

Aлбанија станува се посиромашна

Aлбанија станува се посиромашна

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција